مکمل بدنسازی برای مبتدیان چیست ؟ بانی دارو
مکمل بدنسازی برای مبتدیان کدامند ؟

واژه بدنسازی همواره با مکمل های بدنسازی قرین است. مکمل های بدنسازی اغلب پودرهای خوراکی خالص شده ای هستند که تمام مواد معدنی مورد نیاز بدن را در خود دارند و در روند ورزش و بدنسازی به فرد کمک می کنند. اما آیا تمام مکمل ها برای مبتدیان بدنسازی مفید هستند؟ بهترین مکمل بدنسازی برای مبتدیان چیست اگر به عنوان یک مبتدی تصمیم به خرید مکمل بدنسازی دارید، توصیه می کنیم  مطالعه این مطلب را که توسط داروخانه آنلاین بانی دارو تهیه شده است را از دست ندهید.

مکمل بدنسازی برای آماتورها

خیلی از مبتدیان بدنسازی، وقتی وارد این رشته ورزشی می شوند با داشتن عجله بیش از حد، تصور می کنند که با مصرف مکمل می توانند در مدت زمان کوتاهی به اندام ایده آل خود برسند. از این رو حتی قبل از دریافت برنامه ورزشی و رژیم غذایی، بهترین مکملی را که از نظر خود پیدا می کنند، با قیمت های گزافی می خرند. اما به یاد داشته باشید که نباید برای خرید مکمل بدنسازی عجله کنید.

مبتدیان بدنسازی به مکمل هایی متفاوت از افرادی که به صورت حرفه ای بدنسازی می کنند نیاز دارند. بنابریان برای خرید بهترین مکمل بدنسازی برای مبتدیان، ابتدا با مربی خود مشورت کنید.

بهترین مکمل ورزشی برای مبتدی ها

همانطور که اشاره کردیم، رشته بدنسازی هرگز جدا از مکمل های غذایی نیست. مکمل های بدنسازی، انرژی مورد نیاز ورزشکار را تأمین می کنند و مانع از خستگی بیش از اندازه او می شوند.

این نکته به ویژه برای مبتدی ها مهم است، چراکه بدن مبتدیان بدنسازی هنوز سازگاری لازم با ورزش را ندارد و به انرژی نیاز پیدا می کند. انرژی که با رژیم های غذایی عادی و روزانه به سادگی تأمین نمی شوند و فرد به مکمل احتیاج پیدا می کند.

علاوه بر این استفاده از مکمل باعث سریع تر شدن روند عضله سازی در بدن هم می شود و این موضوع معمولا از اهمیت زیادی برای مبتدیان برخوردار است. اما تازه کارها چه مکملی مصرف کنند؟

  1. مکمل های پروتئینی

وقتی صحبت از مکمل می شود، اولین مکملی که به ذهن خیلی از افراد می رسد، پروتئین است. انتخاب نوع و درصد مکمل پروتئین اهمیت زیادی برای مبتدیان دارد که بسته به شرایط بدنی آنها انتخاب می شود. ورزش و وارد کردن فشار زیاد به بدن می تواند باعث عضله سوزی شود، اما مصرف پروتئین بعد از تمرین این روند را برعکس کرده و باعث عضله سازی می شود.

به صورت کلی بهترین پروتئین بدنسازی، پروتئین وی است که یکی از محبوب ترین مکمل های پروتئینی در دنیا به شمار می رود. مصرف این مکمل بدنسازی برای مبتدیان پس از تمرین، علاوه بر کمک به حفظ انرژی و کاهش خستگی، می تواند روند عضله سازی را تسریع کند. اگر قصد خرید پروتئین وی دارید می توانید از مطالب بانی بلاگ استفاده کنید.

مطالب مرتبط ⚡️ :  آیا چاقی با گینر امکان پذیر است ؟

نکته : به یاد داشته باشید که مکمل های پروتئینی را باید در اندازه و مقدار تعیین شده، به صورت محلول در آب یا شیر مصرف کنید.

  1. امگا ۳

مکمل امگا ۳ یک ضد التهاب فوق العاده است که جدای از بدنسازی، تأثیرات بسیار خوبی برای کمک به درمان بیماری های قلبی و عروقی هم دارد. امگا ۳ جزو اسیدهای چرب مفید به شمار می رود که علی‌الخصوص در کنار مصرف چربی سوزها، می تواند اثرات شگفت انگیزی روی از بین بردن چربی های اضافه بدن داشته باشد.

علاوه بر اینکه از امگا ۳ در رژیم های لاغری هم زیاد استفاده می شود، این مکمل با از بین بردن چربی ها، به روند عضله سازی هم کمک می کند.

  1. مکمل های کربوهیدارت

کربوهیدارت ها مانند سوخت سریع برای بدن هستند. گرچه مصرف کربوهیدارت بدون ورزش می تواند باعث چاقی شود، اما مصرف این مکمل ها در پیش، طول و پس از تمرین می تواند هضم و جذب پروتئین ها را آسانتر کند و ذخایر خالی شده گلیکوژن در حین تمرین را دوباره پر نماید.

کربوهیدارت یک مکمل ساده است که بیشتر برای حفظ انرژی بدن و ریکاوری بعد از تمرین مورد استفاده قرار گرفته، و البته به ساخت عضله و ماهیچه نیز کمک می کند.

مصرف کربوهیدارت در حین تمرین بدنسازی

مصرف مکمل کربوهیدارت در طول تمرین مانع پایین آمدن قند خون و گرفتگی عضلات می شود. به همین خاطر بیشتر مربیان به مبتدی ها توصیه می کنند که میزان مشخصی از کربوهیدارت در حین تمرین مصرف کنند تا دچار تخلیه انرژی نشوند.

  1. آمینو اسید های BCAA

BCAA آمینو اسیدهای شاخه دار هستند که از اسیدهای لوسین، ایزولوسین و والین تشکیل شده اند. این آمینو اسیدها که در غذاهای پر از پروتئین هم وجود دارند، بیشتر از هر چیز برای بالا بردن عملکرد ورزشی و ممانعت از تحلیل عضلات استفاده می شوند.

شما می توانید از مکمل bcaa که حاوی اسیدهای ضروری مورد اشاره هستند به صورت پودر یا قرص استفاده کنید.

  1. کراتین

شاید بعد از مکمل های پروتئینی، مکمل کراتین یکی از بهترین مکمل های ورزشی برای مبتدی ها باشد. چراکه کراتین یکی از اساسی ترین مکمل های تمرینات بدنسازی به شمار می شود. این مکمل مخصوصا برای افراد مبتدی در بدنسازی یک مکمل ضروری است که باعث افزایش قدرت و حجم عضلات می شود. اما به یاد داشته باشید که نحوه مصرف کراتین هم اهمیت زیادی برای بدنسازان دارد.

مصرف مکمل کراتین باعث آزاد شدن بسته های انرژی در بدن شده و همچنین از طریق کمک به باقی ماندن آب در سلول های عضلانی، موجب افزایش سریع تر حجم عضلات نیز می گردد. علاوه بر این مصرف مکمل کراتین برای بالا بردن سطح استقامت و قدرت ورزشکار در حین انجام تمرینات سخت نیز مفید است. در کنار اینها قیمت مکمل کراتین به نسبت فوایدش بسیار مناسب است.

مطالب مرتبط ⚡️ :  عوارض مصرف پروتئین وی + نکات مخفی مکمل وی

آیا مصرف کراتین ضرر دارد؟

کراتین در دسته مکمل های ارگوژنی جای می گیرد و ایمنی و اثربخشی آن توسط ارگان های سلامت جهانی تأیید شده است. هرچند به خاطر اثرات هورمونی، نوجوانان زیر ۱۸ سال نباید از آن استفاده کنند.

به صورت عمومی، بهتر است که بدنسازهای مبتدی، پس از مشورت با مربی، روزانه ۵ گرم پودر کراتین مصرف کنند.

دوره مکمل بدنسازی مبتدی

در بالا به اصلی ترین و بهترین مکمل های بدنسازی برای مبتدیان اشاره کردیم. هرچند مکمل ها دیگری مانند مولتی ویتامین ها، کازئین و غیره هم می توانند جزو این دسته بندی باشند، اما اصلی ترین ها همین هایی هستند که به آنها اشاره شد.

اما جدای از اینکه مبتدیان بدنسازی چه مکمل هایی را باید استفاده کنند، دوره مکمل بدنسازی مبتدی ها هم اهمیت زیادی دارد. تعیین مقدار، میزان و زمان مصرف هرکدام از این مکمل ها روی نتیجه گرفتن از آنها تأثیر مستقیم دارد. بسیاری از این مکمل ها مناسب مصرف در حین تمرین هستند، در حالی که بسیاری دیگر بهتر است پیش یا پس از تمرین، یا حتی با فاصله از آن مصرف شوند.

علاوه بر این برخی از مبتدی ها در اوایل دوران تمرین اصولا نیازی به خیلی از این مکمل ها ندارند!

به صورت کلی میزان مصرف مکمل بدنسازی برای مبتدیان در دوره های ابتدایی شروع تمرینات معمولا به صورت زیر تعیین می شود:

  • پودر کراتین : ۳ الی ۵ گرم قبل یا بعد از تمرین
  • پروتئین وی: ۲۰ الی ۴۰ گرم بعد از تمرین
  • آمینو اسید گلوتامین : شروع با ۲ تا ۳ گرم قبل یا بعد از تمرین، صبح یا قبل از خواب
  • مکمل امگا۳ : ۱ الی ۶ گرم (بسته به شرایط فیزیکی) در دو نوبت، همراه با غذا
  • مکمل مولتی ویتامین : روزانه یک وعده همراه با غذا (در صورت نیاز و تشخیص مربی)
امتیاز خود را ثبت کنید ⭐️