نکات مصرف روغن خراطین بدنسازی از بانی دارو
ناگفته های روغن خراطین در بدنسازی و عواقب آن !

مطمئناً در مورد خواص و ویژگی های روغن خراطین بدنسازی چیزهایی شنیده اید؛ یا دوستانی که بدنسازی کار می کنند به شما توصیه کرده اند، در کنار استفاده و خرید مکمل بدنسازی از این روغن طبیعی برای افزایش سرعت رشد و حجم‌ دهی عضلات بدن خود استفاده کنید. در ادامه این مطلب از داروخانه آنلاین بانی دارو به صورت کاملا جامع توضیح می دهیم که روغن خراطین چیست؟؛ چگونه باعث افزایش حجم عضلات بدن به ویژه در ورزشکاران و بدنسازان می شود و چرا در کنار استفاده و خرید کراتین بدنسازی و سایر مکمل ها، بهتر است از این روغن طبیعی استفاده کنید.

روغن خراطین بدنسازی چیست؟

روغن خراطین یکی از پرفروش ترین روغن های درمانی است که تاثیر بسیار شگفت انگیزی بر روی افزایش و حجیم شدن عضلات و بافت های بدن دارد. این روغن از نوعی کرم خاکی به نام ایزینیا فتیدا ( Eisenia fetida ) گرفته می شود. درون آن نیز بیش از ۳۲ نوع اسید آمینه مختلف، مقادیر بالایی پروتئین، کلاژن، امگا ۳، امگا ۶، امگا ۹ و … وجود دارد.

از آنجایی که عضلات و بافت های مختلف بدن انسان دارای بافت اسفنجی است؛ بعد از ماساژ دادن هر ناحیه بدن با روغن خراطین، مقدار زیادی از پروتئین، کلاژن و سایر ویتامین ها و اسید آمینه های موجود در این روغن، جذب بدن می شود. در اثر این امر میزان تولید استروژن در بدن بالا می رود و بدن با واکنشی نظیر دوران بلوغ رو به رو می شود. در نتیجه عضلات و بافت های بدن شروع به رشد، حجیم شدن و سفت شدن می کنند که به صورت معمول بدون بازگشت است.

ویژگی و موارد مصرف روغن خراطین برای حجم بدن

ویژگی و خصوصیت اصلی روغن خراطین بدنسازی افزایش حجم عضله و بافت های بدن است. به همین دلیل خانم ها، آقایان، ورزشکاران و بدنسازان از آن در موارد متعددی استفاده می کنند که عبارت اند از:

 • افزایش حجم عضلات در هنگام بدنسازی و پرورش اندام
 • حجم دهی و سفت کنندگی سینه و باسن در بانوان
 • افزایش حجم گونه و لب
 • رفع چین و چروک و خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم ها
 • رفع اسکارهای به جا مانده از جای جوش و زخم
 • افزایش حجم و فرم دهی بافت های افتاده صورت
 • افزایش طول و حجم آلت تناسلی

روغن خراطین برای حجم بدن و عضله. بانی بلاگ

تاثیر خراطین بر ورزشکاران

شاید برای خیلی از افراد سوال باشد که آیا ورزشکاران باید از خراطین استفاده کنند؟ در پاسخ باید گفت: روغن خراطین بدنسازی به خودی خود و با مصرف مداوم باعث افزایش حجم عضلات و توده های بدن می شود. ورزشکاران و بدنسازان نیز در صورتی که بخواهند عضلاتی حجیم داشته باشند؛ می توانند در کنار ورزش اصولی و استفاده و خرید پروتئین وی از روغن خراطین نیز برای نتیجه گیری بهتر استفاده کنند.

مطالب مرتبط ⚡️ :  علت درد عضلانی بعد از ورزش + راه درمان

زیرا استفاده از روغن خراطین در کنار ورزش اصولی و منظم، می تواند علاوه بر حجم دهی، باعث خوش فرم شدن عضلات بدن نیز شود. زیرا با ماساژ دادن روغن خراطین بر روی عضلات بدن، عضلات شروع به رشد و شکل گیری می کنند. مسلماً ورزش نیز نقش بسیار موثری در نتیجه گیری سریع تر و فرم دهی هر چه بهتر این عضلات در حال رشد خواهد داشت.

روش مصرف روغن خراطین برای بدنسازی

روش مصرف روغن خراطین برای بدنسازی

روغن خراطین به صورت موضعی استفاده می شود. بدنسازان و ورزشکاران نیز برای حجم دهی به عضلات خود با استفاده از این روغن، باید روزانه بعد از تمرینات ورزشی، یا برای تاثیرگذاری بهتر و سریع تر ۲ بار در روز، قبل و بعد از تمرینات ورزشی، به شکل زیر از این محصول استفاده کنند:

 1. در ابتدا محل مورد نظر را ماساژ داده تا گردش خون در آن بالا برود و رنگ پوست آن به قرمزی بزند.
 2. چند قطره از روغن خراطین را کف دست بریزند و بر روی قسمت مورد نظر ماساژ دهند. (میزان مصرف پیشنهادی روغن برای افراد بدنساز به صورت ماهانه تقریبا ۱۲۰ میلی لیتر برای قسمت بازو، باسن، سینه و ران پا است.)
 3. ماساژ ناحیه مورد نظر را تا جایی ادامه دهند که روغن به صورت کامل جذب پوست شده است. (شیوه و نحوه ماساژ متناسب با ناحیه مورد نظر باید به صورت دورانی، پنی مور، پنی لس و یا تپ (ضربه‌ای) باشد.)
 4. بعد از جذب کامل روغن خراطین بدنسازی در پوست، یک پارچه تمیز که با آب خنک شسته و نم دار شده است را بر روی قسمت ماساژ دهند تا روغن به صورت کامل در پوست تثبیت شود.
 5. بعد از ۲ ساعت یا بیشتر دوش بگیرند و محل مورد نظر را بشویند.

لازم به ذکر است که طبع روغن خراطین گرم است. به همین دلیل افرادی که دارای طبع گرمی هستند، ممکن است با استفاده از این روغن جوش بزنند. به این افراد توصیه می شود در هنگام استفاده از این روغن از عرقیات گیاهی چون شاتره، کاسنی و … استفاده کنند.

طول و دوره درمان با روغن خراطین بدنسازی

طول و دوره درمان با روغن خراطین متناسب با طبع بدن افراد (سرد یا گرم بودن آن ها)، خصوصیات ذاتی فرد و …. متفاوت است. انجام مراحل استفاده از این محصول به صورت کامل یا ناقص نیز باعث کاهش یا افزایش سرعت نتیجه گیری در افراد می شود.

با این حال به صورت تقریبی هر فرد در بازه زمانی ۲ تا ۴ ماهه می تواند نتایج استفاده از  روغن خراطین را در حجم دهی عضلات بدن خود مشاهده کند. مگر اینکه عملکرد بدن فرد خیلی ضعیف باشد.

مطالب مرتبط ⚡️ :  طریقه و نحوه مصرف کراتین با فیلم آموزشی + نکات تجربی

شیوه نگهداری روغن خراطین

روغن خراطین بدنسازی مانند هر محصول دیگری باید در یک شرایط مناسب و مطلوب نگهداری شود تا خاصیت خود را از دست ندهد. به همین دلیل در زمان استفاده از این روغن طبیعی باید به موارد زیر توجه کنید:

 1. روغن خراطین را در محیط های خیلی سرد یا خیلی گرم نگهداری نکنید.
 2. روغن رو در محیطی با دمای طبیعی بین ۱۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد نگهداری کنید.
 3. از قرار دادن و نگهداری روغن در مکانی که نور مستقیم خورشید به آن می تابد، پرهیز کنید.
 4. بعد از هر بار مصرف از روغن خراطین درب آن را محکم ببندید.

عوارض روغن خراطین بدنسازی

درست است که روغن خراطین یک محصول کاملا طبیعی است و هر فردی می تواند به صورت طولانی مدت از آن برای حجم دهی نقاط بدن خود استفاده کند. با این حال این محصول نیز مانند هر داروی طبیعی یا شیمیایی دیگری، متناسب با طبع و سیستم ایمنی بدن افراد، ممکن عوارضی را به همراه داشته باشد.

به عنوان مثال از عوارض شایع این محصول در افرادی که طبع بدن آن ها گرم است، ایجاد جوش های ریز و مقطعی بر روی پوست است. این افراد می توانند مدت زمان کمتری از روغن خراطین بر روی پوست خود استفاده کنند. یا در زمان استفاده از روغن خراطین، مواد خنک کننده بدن نظیر شربت گل سرخ، عرق شاتره، کاسنی و … نیز مصرف کنند.

البته در موارد خیلی نادر ممکن است بدن برخی از افراد به روغن خراطین بدنسازی حساسیت داشته باشد. در این صورت بهتر است مصرف محصول قطع شود. برای اینکه مطمئن شوید به روغن خراطین حساسیت دارید یا خیر؟، اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا چند قطره از روغن خراطین را بر روی پوست قسمت داخلی بازو خود بمالید.
 2. بعد از گذشت ۴۵ دقیقه تا یک ساعت، قسمت مورد نظر را چک کنید.
 3. در صورتی که بازوی شما قرمز یا ملتهب شود؛ یا اینکه خارش داشته باشد، شما به روغن خراطین حساسیت دارد.

در غیر این صورت، از روغن خراطین با خیالی راحت و آسوده برای حجم دهی نقاط مختلف بدن خود استفاده کنید.

۱/۵ - (۱ امتیاز)