خواص و نکات مصرف پروتئین وی برای بانوان از داروخانه آنلاین بانی دارو
نکات پروتئین وی برای بانوان بدنساز

آب پنیر ، یکی از مکمل های پروتئینی بر پایه لبنیات است. این مکمل بدنسازی یکی از بهترین منابع پروتئینی در دسترس به شمار می رود که نه تنها در رژیم های بدنسازی بلکه برای لاغری و چاقی بدون فعالیت های ورزشی نیز کاربرد دارد. بنابراین چه زن باشید چه مرد، چه یک ورزشکار حرفه ای و یا یک فرد عادی ، همواره می توانید از این محصول برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن خود استفاده کنید. در این مقاله از داروخانه اینترنتی بانی دارو ، به معرفی پروتئین وی برای بانوان خواهیم پرداخت.

خواص پروتئین وی برای بانوان

تهیه و خرید پروتئین وی در بانوان با اهداف مختلفی انجام و مصرف می شود. معمولا خانم های ورزشکار از این مکمل برای کمک به عضله سازی و آمادگی بدن برای ورزش های قدرتی و استقامتی استفاده می کنند.

با این حال بسیاری از بانوان که تحت رژیم های لاغری یا چاقی قرار دارند نیز از این مکمل برای کمک به روند کاهش یا افزایش وزن خود استفاده می کنند.

مصرف پروتئین های خوراکی و مکمل های آن، در صورت نبود مشکلات کبدی و کلیوی معمولا مشکلی در فرد ایجاد نمی کند و میزان مصرف روزانه مکمل وی برای زنان بزرگسال بر حسب نیاز و اهداف مصرف، می تواند از ۲۵ تا ۵۰ گرم در روز متفاوت باشد.

پودر پروتئین برای عضله سازی بانوان

پروتئین ها یکی از اصلی ترین درشت مغذی های بدن انسان هستند که تنها با مصرف منابع خوراکی حاوی پروتئین تامین می شوند. بنابراین مصرف مکمل های بدنسازی برای رساندن مقادیر لازم اسید آمینه برای تولید پروتئین در بدن ضروری است.

یکی از بهترین مکمل های پروتئینی جهت عضله سازی بانوان پروتئین وی (Whey Protein) نام دارد. این مکمل سرشار از اسید آمینه و املاح معدنی و فاقد چربی و قند است که به ساخت عضله و حجم خشک در بانوان کمک می کند.

همچنین پروتئین وی در عملکردی مشابه با مکمل کراتین بدنسازی، از تجزیه عضلات در طی تمرینات ورزشی جلوگیری می کند.

پینشهاد میشود مقاله نحوه مصرف کراتین را نیز مطالعه کنید.

آیا مکمل پروتئنی وی برای بانوان مفید است ؟ بانی بلاگ

آیا فقط مردان می توانند از پروتئین وی استفاده کنند؟

یکی از تفکرهای نادرست رایج آن است که زنان نیازی به مکمل های پروتئینی ندارند. با وجود آن که میزان ویتامین مورد نیاز بانوان کمتر از مردان است اما استفاده از مکمل ها برای کمک به عضله سازی، آمادگی برای ورزش های بدنسازی و ریکاوری مناسب برای بانوان نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

آیا پروتئین وی باعث حجیم شدن بدن بانوان می شود؟

بسیاری از بانوان تصور می کنند که پروتئین وی با افزایش تستوسترون (هورمون مردانه) باعث افزایش وزن و مردانه شدن اندام آنها می شود. اما این موضوع کاملا اشتباه است و پروتئین وی باعث افزایش حجم نمی شود و تنها با داشتن اسیدآمینه خالص به عضله سازی و ریکاوری سریع شما کمک می کند.

البته ممکن است بعضی از بانوان با مصرف مکمل های بدنسازی اختلالاتی را در دوره عادت ماهانه خود احساس کنند که برای مطالعه اطلاعات بیشتر در این مورد مقاله پریود در بدنسازی را به شما پیشنهاد میکنیم !

آیا تنها بانوان ورزشکاران می توانند از پروتئین وی استفاده کنند؟

هر فرد سالم (فاقد مشکل کلیوی) در روز به حداقل ۵۶ گرم پروتئین نیاز دارد بنابراین مکمل پروتئینی وی می تواند در افراد غیر ورزشکار و یا افراد گیاهخوار که پروتئین جانوری مصرف نمی کنند هم استفاده شود.

آیا پروتئین وی باعث ایجاد مشکلات کلیوی می شود؟

قطعا خیر، در صورت عدم مشکلات کلیوی، مشکلی با مصرف پروتئین نخواهید داشت. با این حال بیماران نارسایی کلیوی به دلیل تداخلات ساختاری در کلیه و دستگاه ادراری خود، لازم است تا برای مصرف مواد پروتئینی طبق تجویز پزشک عمل نمایند. در بعضی از موارد هم مشاهده که بانوان جهت جلوگیری از بروز جوش در بدنسازی هنگام مصرف مکمل وی از قرار دادن این پروتئنی ورزشی در برنامه غذایی خود هراس دارند.

مطالب مرتبط ⚡️ :  آیا بدنسازی قد را میسوزاند ؟ تاثیر ورزش در رشد قد

آیا بانوان باید پروتئین وی مصرف کنند؟

همان طور که گفتیم پروتئین از ضروری ترین مواد مورد نیاز بدن در مقدار زیاد محسوب می شوند و لازم است تا با تغذیه صحیح در دسترس بدن قرار بگیرند.

منابع خوراکی پروتئین ها شامل محصولات حیوانی مانند گوشت قرمز ، شیر و تخم مرغ است با این حال برخی از محصولات گیاهی مانند آجیل و دانه سویا نیز دارای مقادیری از ویتامین است.

با این وجود بسیاری از رژیم های غذایی قادر به تامین مقدار پروتئین مورد نیاز بدن به خصوص در ورزشکاران نیستند. بنابراین مصرف مکمل های پروتئینی و مصرف پروتئین وی برای بانوان توصیه می شود.

نحوه مصرف پروتئین وی برای بانوان از بانی دارو

مصرف پروتئین وی در بانوان باعث زیبایی چهره می شود

بی شک یکی از دلایل افتادگی صورت، تحلیل عضلات صورت است که با افزایش سن تسریع می شود. پروتئین وی با تامین پروتئین های لازم برای عضله سازی و کلاژن سازی پوست به زیبایی و جوانسازی چهره کمک می کنند.

با مصرف پروتئین وی به وزن دلخواه خود برسید

بسیاری از رژیم های تغذیه ای چاقی و لاغری بر پایه مصرف پروتئین هاست. پروتئین وی یکی از بهترین مکمل های پروتئینی بخصوص برای افراد گیاهخوار است که حدود ۲۵ گرم اسید آمینه روزانه آنان را تامین می کند.

این مکمل با داشتن غلطت بالای اسید آمینه به احساس سیری بیشتر و جلوگیری از پرخوری عادتی، در افراد چاق کمک می کند. این افراد برای کاهش وزن می توانند از ۱ پیمانه پورد ویتامین وی قبل از هر وعده غذایی یا در میان وعده خود استفاده کنند تا برای مدت بیشتری سیر بمانند.

همچنین در صورت مصرف ۵۰ گرم از این مکمل در دو وعده روزانه ، می توانید افزایش وزنی طبیعی را تجربه کنید. همچنین مصرف مکمل گینر در کنار مکمل وی برای جذب سایر املاح و کربوهیدرات و افزایش وزن سریع تر موثر است.

البته پیشنهاد می شود هنگام مصرف این مکمل از شیرخشک مخصوص بزرگسالان نیز جهت حجم و و وزن گیری بهتر استفاده کنید که میتوانید مقاله آموزشی مصرف شیر خشک در بدنسازی بانی بلاگ را نیز مطالعه کنید.

خط بدنی زیبا با مصرف پروتئین وی

پروتئین وی با حذف چربی اضافی بدن و افزایش حجم خشک به عضله سازی سریع و در نتیجه اندامی زیبا و باشگاهی کمک می کند.

از سایر مزایای این مکمل بی نظیر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. جلوگیری از نارسایی های قلبی با تعدیل فشار خون
  2. بهبود سیستم ایمنی و پیشگیری از سرطان
  3. درمان آسم
نکات مصرف پروتئین وی برای بانوان

نحوه مصرف پروتئین وی برای بانوان

طبق نظر کارشناسان بانی دارو مصرف روزانه ۲۵ تا ۵۰ گرم (تقریبا ۱یا ۲ اسکوپ) از پروتئین وی برای بانوان بزرگسال توصیه می شود که بهتر است پس از تمرین مصرف شود تا به ریکاوری ورزشکار کمک کند.

همچنین برای لذیذتر شدن می توانید این مکمل را با بستنی یا نوشیدنی های شیرین مخلوط کرده و مصرف نمایید.

همچنین مصرف مکمل پروتئین کاذئین قبل از خواب شبانه برای آزاد سازی تدریجی پروتئین در خون و کمک به ریکاوری مناسب بدن پیشنهاد می شود.

دوز مصرفی در دوران حجم

مصرف پروتئین وی برای بانوان در دوره حجم حدود ۳ گرم به ازای هر کیلو وزن بدن است که می تواند هر ۳ ساعت یکبار مصرف شود.

همچنین ورزشکاران قدرتی بهتر است از ۱.۴۹ گرم پودر وی به ازای هر کیلو وزن بدن و ورزشکاران استقامتی از ۱.۶۳ گرم پروتئین وی به ازای هر کیلو وزن بدن خود برای تاثیر بیشتر استفاده کنند.

مطالب مرتبط ⚡️ :  تفاوت گینر و پروتئین وی در چیست ؟

دوز مصرفی در دوران کات

مصرف پروتئین وی برای بانوان در بازه کات و حجم خشک بسیار مهم است چرا که در این زمان ورزشکاران با کاهش کالری مصرفی ممکن است درجاتی از تحلیل عضلات خود را تجربه کنند.

بدین منظور می توانند از ۱ تا ۲ پیمانه مکمل پروتئین پس از ورزش یا نیم ساعت قبل از وعده غذایی یا به عنوان میان وعده استفاده کنند.

مصرف پروتئین وی برای بانوان غیر ورزشکار

این میزان می تواند بر حسب سن ، فعالیت روزانه و هدف مصرف متفاوت باشد با این حال بانوان غیر ورزشکار می توانند روزانه تا ۰.۸ گرم به ازای هر کیلو وزن بدن خود از پروتئین وی استفاده کنند.

عوارض مصرف پروتئین وی برای بانوان

همانطور که گفتیم مصرف پروتئین در صورت نبود مشکلات کلیه و کبد، مشکل ساز نخواهد بود با این حال برخی از عوارض زیر قابل انتظار است:

حساسیت پذیری معده و مشکلات گوارشی

این مشکل بیشتر به واسطه عدم تحمل لاکتوز موجود در پروتئین وی کنستانتره در مصرف کنندگان ایجاد می شود. به همین منظور مصرف پروتئین وی ایزوله یا وی هیدرولیز شده پیشنهاد می شود

مشکلات تیروئیدی

به طور معمول مصرف بیش از ۳ گرم به ازای هر کیلو وزن بدن از پودر پروتئین توصیه نمی شود. این مقدار از پروتئین در مواردی می تواتد موجب آسیب به تیروئید و تداخلات هورمونی شود.

پروتئین وی مخصوص بانوان کدام است ؟

امروزه بسیاری از شرکت های داروسازی در پی تولید موثرترین مکمل های پروتئینی، اقدام به ساخت مکمل های پروتئین های وی غنی شده با اسیدسولفیک و ویتامین B6 نموده اند تا بانوان را از مولتی ویتامین های جانبی بی نیاز نمایند. با این حال در صورت مصرف مکمل های پروتئین وی معمولی، می توانید از مولتی ویتامین های جانبی نیز استفاده کنید.

جایگزین های مکمل پروتئین وی

در صورتی که از مکمل های پروتئینی استفاده نمی کنید، توصیه می کنیم که حتما رژیم غذایی روزانه خود را قوی تر کنید. میزان پروتئین رژیم روزانه خود را به مقادیر لازم نزدیک کنید و یا می توانید از مکمل های طبیعی زیر در رژیم خود استفاده کنید.

۲- مکمل های توفو و تمپه با پایه سویا با چربی کم و اسید آمینه زیاد، همراه یا کلسیم و منیزیم، سلنیوم و آهن

۱- مکمل پروتئینی نخود فرنگی با خاصیت هضم بالا و طیف وسیعی از اسید آمینه، فاقد مواد حساسیت زا

جمع بندی

همانطور که در این مقاله از مجله سلامت و ورزش بانی بلاگ اشاره کردیم، اهمیت مصرف مکمل های پروتئینی در بانوان بسیار قابل توجه است. فراموش نکنید که مصرف هر مکملی طبق تجویز پزشک برای اثرگذاری صحیح و کاهش عوارض جانبی لازم است. همچنین همواره لازم است تا از اصل بودن مکمل پروتئین وی خود، سلامت و تاریخ دار بودن آن اطمینان حاصل کنید. داروخانه اینترنتی بانی دارو مرجع مطمئن خرید محصولات و مکمل های بدنسازی است که می تواند تضمین کننده خرید امن شما باشد.

مشاورین بانی بلاگ همواره آماده ارائه مشاوره و پاسخ به پرسش های شما در زمینه خرید مکمل های بدنسازی ، مولتی ویتامین ها و قرص های تقویتی می باشند. ممنون از همراهی شما!

۴/۵ - (۱ امتیاز)