عوارض گینر بدنسازی چیست ؟ داروخانه بانی دارو
عوارض گینر چیست ؟ مکمل گینر چه ضرر های دارد !

اگر شما وارد دنیای ورزش، به خصوص ورزش بدن سازی شده اید احتمالا بسیار نام گینر را شنیده اید. گینر ها مکمل های کربوهیدراتی هستند که معمولا افرادی که می خواهند از فرم لاغری بدن به فرم عضلانی یا افزایش وزن بدن برسند از آن استفاده می‌ کنند با این حال استفاده از گینرها باعث ایجاد عوارضی در بدن می شود که تصمیم گرفتیم در این مطلب در ارتباط با عوارض گینر با شما صحبت کنیم. شما می توانید خرید گینر را از انواع داروخانه ها، داروخانه های آنلاین و…  انجام دهید پیشنهاد ما به شما خرید این محصول از داروخانه آنلاین بانی دارو است.

توضیح خلاصه مکمل گینر

گینرها از جمله مکمل های تخصصی در ورزش بدنسازی هستند که در ساخت آن ها از کربوهیدرات ها، پروتئین، انواع ویتامین ها و بسیاری از مواد غذایی ارزشمند دیگر استفاده می شود. گینر ها به دلیل فرمولاسیون ارزشمندی که دارند کالری فراوانی را به بدن تزریق می کنند و سبب افزایش وزن افراد می شوند همچنین پروتئین موجود در ترکیبات گینر سبب افزایش حجم عضلات می شود. البته گفتن این نکته لازم است که بدانید گینرها دارای انواع مختلفی هستند که میزان کربوهیدرات و پروتئین  موجود در آن ها متفاوت است.

انواع گینر

به طور کلی گینرها به دو دسته کلی تقسیم می شوند که شامل گینر افزایش دهنده وزن یا ویت گینر و گینر افزایش دهنده حجم یا مس گینر هستند. حال برای اینکه بدانید فرق ویت گینر با مس گینر چیست؟ لازم است توضیحات زیر را مطالعه کنید.

  1. گینر افزایش دهنده وزن (ویت گینر)

اگر در ترکیبات گینر نسبت پروتئین به کربوهیدرات یک به پنج باشد نشان دهنده این است که این مکمل یک مکمل افزایش دهنده وزن است.

  • گینر افزایش دهنده حجم (مس گینر)

اگر در ترکیبات این مکمل نسبت پروتئین به کربوهیدرات یک به سه باشد نشان دهنده این است که این گینر یک گینر افزایش دهنده حجم است.

بنابر توضیحات داده شده دانستیم که گینر های افزایش دهنده وزن دارای کربوهیدرات بیشتر و گینر افزایش دهنده حجم دارایی پروتئین بیشتر در ترکیبات خود هستند. با این حال استفاده از گینر ها دارای عوارضی نیز است که در ادامه به توضیح انواع عوارض گینر می پردازیم.

با توجه به اینکه مکمل گینر و پروتئین وی در دسته می باشند و عملکرد مشابهی دارند پیشنهاد می شود مقاله عوارض پروتئین وی را از مجله سلامت و ورزش بانی بلاگ مطالعه کنید.

انواع عوارض گینر + زیر مجموعه ها

استفاده از مکمل های گینر اگر در چارچوب استاندارد های وزارت بهداشت باشد و توسط داروخانه های معتبر تهیه شود همچنین اگر مقدار و نحوه مصرف آن طبق دستور مربی تغذیه یا پزشک باشد هیچ مشکل و عوارض جانبی پیش نمی آید. اما اگر شما از مراکز غیر معتبر این مکمل را تهیه کنید ممکن است دچار عوارض گینر تقلبی شوید.

مطالب مرتبط ⚡️ :  مصرف گینر بدون ورزش امکان پذیز است ؟

 حال اگر قصد دارید بدانید عوارض مکمل گینر چیست؟  با ما همراه باشید تا در این قسمت از مقاله به توضیح انواع مضرات و عوارض گینر بپردازیم.

اختلالات کلیوی

افرادی که از گینر به خصوص مس گینر برای افزایش وزن یا حجم عضلات خود استفاده می‌کنند، بیشتر از سایر افراد در معرض آسیب های شدید کلیوی قرار دارند. بنابراین مقدار  و نحوه مصرف گینر باید حتما توسط پزشک و یا مربی تغذیه تعیین شود. توصیه می شود افرادی که گینر می‌خورند، مصرف مایعات را در طول شبانه روز بیشتر کنند تا کمتر در معرض اختلالات کلیوی قرار گیرند.

ایجاد مشکلات تنفسی

یکی از عوارض مصرف بیش از حد گینر علائمی چون سرفه، خس خس و عطسه را به همراه دارد بنابراین توصیه می شود که افرادی که مشکلات تنفسی مانند آسم دارند از این مکمل استفاده نکنند.

ایجاد چاقی موضعی و افزایش وزن زیاد

گینرها به خصوص ویت گینرها در ترکیباتشان کربوهیدرات زیادی وجو دارد و در نتیجه دارای کالری زیادی هستند. به همین علت اگر در زمان استفاده از گینرها یک برنامه ورزشی مناسب نداشته باشید دچار عوارضی مانند چاقی موضعی و افزایش وزن می شوید.

ایجاد مشکلات گوارشی

در ترکیبات برخی از گینرها کراتین وجود دارد با توجه به این که برخی از افراد به کراتین حساسیت دارند ممکن است دچار مشکلات گوارشی شوند. به همین علت پیشنهاد می شود اگر سابقه حساسیت به کراتین را داشته اید، به ترکیبات گینری که تهیه می کنید دقت کنید تا دچار مشکل نشوید.

اختلال در خواب

از دیگر عوارض گینر بی خوابی است که در نتیجه آن باعث ایجاد دلهره و اضطراب می شود. دلیل این امر این است که در ترکیبات برخی از گینر ها از میزان کافئین زیادی استفاده شده است. بنابراین اگر دچار اختلالات خواب هستید بهتر است از گینرهایی با درصد کافئین کم استفاده کنید.

ایجاد جوش

بسیاری از افراد دارای پوست حساسی هستند و در اثر دریافت مواد قندی  سطح پوستشان به سرعت دچار جوش می شود به همین علت استفاده از گینرها باعث ایجاد جوش بر سطح پوست افراد می شود.

افزایش چربی خون

چربی ها یکی از ترکیبات اصلی در مکمل های گینر به خصوص ویت گینرها هستند. به همین علت است که  استفاده بی رویه از این مکمل و بیشتر از میزان مصرفی توصیه شده توسط پزشک یا مربی می تواند سبب افزایش سطح چربی خون شود.

ایجاد اختلالات کبدی

یکی  از سوالاتی که بسیار پرسیده می شود این است که آیا گینر برای کبد ضرر دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که از عوارض دیگر مکمل گینر ایجاد مشکلات کبدی است. چرا که گینر و کبد چرب کاملا به هم مرتبط هستند. مصرف بیش از اندازه توصیه شده گینر با هدف افزایش وزن باعث افزایش چربی ‌های ناسالم در بدن می شود و خطر ابتلا به کبد چرب را به وجود می آورد.

مطالب مرتبط ⚡️ :  راه های چاق شدن افراد لاغر با 10 روش

تداخل گینر با کراتین

اکثر افراد می خواهند که بسیار سریع به اهداف بدنسازی خود برسند بنابراین می توانند مکمل کراتین و گینر را زیر نظر مربی یا پزشک  بدون ایجاد تداخل و مشکلی در دوره حجم گیری استفاده کنند.  البته به این نکته دقت کنید که میزان مصرف گینر با کراتین دقیقا طبق نظر و تجویز پزشک یا مربی شما باشد در غیر این صورت اگر مقدار مصرف کراتین و گینر بیشتر از آن چه که پزشک تجویز کرده است باشد ممکن است که دچار عوارض مکمل بدنسازی گینر و کراتین شوید.

۳/۵ - (۱ امتیاز)