مصرف انسولین در بدنسازی و ورزشکاران باید چگونه باشد ؟ بانی دارو
نکات مصرف انسولین در بدنسازی و ورزشکاران

به دلیل جو رقابتی حاکم بر ورزش های بدنسازی و زیبایی اندام، گاها شاهد روش های غیر طبیعی برای تقویت و حجم سازی عضله در وزرشکاران هستیم. از مصرف و خرید مکمل بدنسازی و داروهای خوراکی تا تزریق انسولین و هورمون های رشد! داروخانه اینترنتی بانی دارو سعی دارد در این مقاله مفید و کاربردی به مصرف انسولین در بدنسازی و بررسی تاثیر آن بر زیبایی اندام ورزشکاران بپردازد. پس شما هم در این موضوع پر چالش با بانی بلاگ همراه شوید.

انسولین و کاربرد آن در بدنسازی

تزریق انسولین یکی از روش های غیرطبیعی برنامه های بدنسازی است که برای افزایش حجم عضلات ، استقامت ماهیچه ای و از همه مهم تر ظاهر زیبای بدن استفاده می شود. اما آیا این روش موثر است؟

پاسخ مثبت است! استفاده از انسولین در بدنسازی اگر به روش صحیح و رعایت رژیم غذایی پر پروتئین و کربوهیدرات استفاده شود می تواند با تاثیر بر متابولیسم چربی و پروتئین،  به عضله سازی بیشتر کمک کند.

مهم ترین نکته در استفاده از انسولین در بدنسازی

فراموش نکنید تزریق انسولین در مقدار ، روش و زمان نادرست می تواند عوارضی همچون افت قند خون ،  افزایش ریسک ابتلا به دیابت ، مشکلات قلبی و کاهش هوشیاری شود.

معمولا بدنسازان پس از تمرین و مصرف کربوهیدرات از تزریق انسولین برای تحریک ماهیچه ها برای ذخیره گلیکوژن و جذب بیشتر پروتئین و چربی استفاده می کنند. این روش در طولانی مدت به عضله سازی و حساسیت ماهیچه ها نسبت به انسولین کمک می کند.

چرا از انسولین در برنامه بدنسازی ورزشکاران استفاده می شود؟

پیش از آن که بیشتر وارد جزئیات شویم، چطور است کمی با انسولین و کاربرد آن در بدنسازی آشنا شویم. همان طور که می دانید انسولین نوعی هورمون پپتیدی از جنس پروتئین است که بلافاصله پس از افزایش قند خون بدن ، برای بازگرداندن قند خون به حالت طبیعی ، از پانکراس به خون ترشح می شود.

با ترشح انسولین ، بدن متوجه می شود که غذا در دسترس است و بنابراین به ذخیره این کربوهیدرات و پروتئین ها به شکل گلیکوژن در کبد، عضله و غدد چربی می پردازد. در پی فعالیت انسولین ، فرآیند پروتئین سازی در عضلات با سرعت بیشتری انجام گرفته و از تجزیه بافت ماهیچه ای و تجزیه گلیکوژن ها(گلیکولیز) جلوگیری می شود.

آیا انسولین باعث عضله سازی می شود ؟ بانی بلاگ

انسولین چگونه به عضله سازی کمک می کند؟

تا به امروز تحقیقات زیادی بر تاثیر تزریق انسولین و کنترل آن ، بر عًله سازی و زیبایی اندام ، انجام شده است.انسولین از طریق دو روش زیر به عضله سازی کمک می کند:

مطالب مرتبط ⚡️ :  ازدواج با بدنسازان + نا گفته ها

۱.مکانیسم آنابولیک(اثر مستقیم)

در طی مکانیسم آنابولیک انسولین ، اسید های آمینه با صرف انرژی در عضله به پروتئین تبدیل شده و حفظ می شوند. بنابراین عضله سازی تقویت می شود.

۲.تاثیر غیر مستقیم:

انسولین با اتساع عروق به افزایش خونرسانی عضلات و در نتیجه ورود مواد مغذی ، پروتئین و کربوهیدرات بیشتر به سمت ماهیچه ها می شود و به شکل غیر مستقیمی فعالیت عضله سازی را تقویت می کند.

آیا انسولین برای زیبایی اندام مفید است؟

همان طور که گفتیم کنترل انسولین خون برای بدنسازی به شدت مهم است. با این وجود از هورمون انسولین به عنوان شمشیر دولبه یاد می شود. یعنی چه؟

معمولا بسیاری از ورزشکاران از انسولین در کناز استروئید های آنابولیک آندروژن یا هورمون رشد مثل سوماتروپین استفاده می کنند. هورمون انسولین با داشتن اثربخشی بسیار بالا (حتی بیشتر از هورمون رشد) بر متابولیسم پروتئین می تواند در کنار یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین با کربوهیدرات کافی به داشتن اندامی زیبا و ورزشکاری کمک کند.

از طرفی اگر میزان کربوهیدرات مصرفی ورزشکار بیش از حد نیاز باشد، تزریق انسولین می تواند به مقاومت چربی سوزی ، سخت شدن جداسازی اسید چرب ها از چربی و در نتیجه افزایش چربی بدن منجر شود.

طریقه مصرف انسولین در بدنسازی

به یاد داشته باشید که در صورت استفاده از انسولین در ورزش به صورت نادرست ، تجویز خودسرانه و عدم مشورت با مربی ورزشی خود ، ممکن است اثر بخشی مورد نظر حاصل نشود و برعکس عوارض تهدید کننده ای شما را تهدید کند.

پس لازم است تا موارد زیر را همواره به یاد داشته باشید

کربوهیدرات را متناسب با نیاز بدنتان مصرف کنید

همان طور که گفتیم یکی از معایب انسولین ، افزایش چربی بدن است. بنابراین در صورت مصرف بالای کربوهیدرات ، خاصیت چربی سوزی انسولین برعکس شده و بیشتر از آن که چربی بسوزانید به افزایش سایز می رسید.

همچنین اگر کربوهیدرات مصرفی کمتر از میزان نیاز بدنتان باشد ، کربوهیدرات و چربی در دسترس بدن کاهش یافته و برای جبران این کمبود ، از پروتئین های موجود در ماهیچه ها به جای سوخت بدن استفاده می شود.

معمولا توصیه می شود که به ازای هر یک واحد انسولین ، ۱۰ گرم کربوهیدرات مصرف شود. این روند به افزایش چربی سوزی و ریکاوری مناسب بدن کمک می کند.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)