عوارض مکمل بدنسازی چیست ؟ داروخانه آنلاین بانی دارو
درباره عوارض مکمل بدنسازی چه می دانید؟

به طور حتم زمانی که برای حجم دهی به عضلات خود در حین ورزش، به فکر خرید مکمل بدنسازی افتاده اید؛ این سوال از ذهن شما گذشته است که عوارض مکمل بدنسازی می تواند چه چیزی باشد. یا اینکه مصرف این مکمل ها عوارضی دارد؟

برای دریافت پاسخ این سوال با ما در ادامه این مقاله از سایت داروخانه آنلاین بانی دارو همراه باشید. در ادامه، چند نمونه از عوارض شایع مکمل ها در کوتاه مدت را شرح می دهیم؛ همچنین به شما خواهیم گفت برای جلوگیری از مبتلا شدن به عوارض کوتاه مدت و بلند مدت مکمل های بدنسازی چه کارهایی را انجام دهید. 

ضرر مکمل بدنسازی بر بدن ورزشکاران کدامند ؟

بسیاری از افراد و ورزشکاران برای افزایش انرژی؛ همچنین افزایش عملکرد و سرعت نتیجه گیری از ورزش، اقدام به مصرف مکمل های بدنسازی می کنند. در حال حاضر نیز مکمل های بسیار زیادی برای بدنسازی در بازار وجود دارد که شامل تقویت کننده های تستوسترون، داروهای محرک ورزشی، مکمل های پودری و … می شوند.

هر کدام از مکمل های بدنسازی، نقش خاصی در بهبود عملکرد بدن ایفا می کند. مصرف بیش از حد و نامناسب آن ها نیز (مانند هر دارو و محصول طبیعی یا شیمیایی دیگری) می تواند عوارض بلند مدت و جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

با این حال برخی از افراد نیز هستند که بعد از مصرف مکمل های بدنسازی، یک سری عوارض جانبی را تجربه می کنند.

در ادامه به برخی از شایع ترین عوارض مکمل ها در افراد مختلف؛ همچنین راه کارهایی برای کاهش این عوارض، اشاره می کنیم که عبارت اند از:

ایجاد حس عصبانیت و بی قراری

کافئین نوعی محرک طبیعی است که در اکثر غذاها و نوشیدنی ها نظیر چای، قهوه و … وجود دارد. این ماده بخش خاصی از مغز را تحریک می کند که باعث افزایش هوشیاری و چندین جنبه از عملکرد ورزشی افراد می شود. نقش بسیار موثری نیز بر روی افزایش قدرت و بازده عضلانی در حین تمرین دارد. به همین دلیل برای تولید اکثر مکمل های بدنسازی مورد استفاده قرار می گیرد. 

با این حال، واکنش بدن افراد در برابر کافئین یکسان نیست و بدن هر فرد میزان دوز متفاوتی از کافئین را تحمل می کند. لذا در صورتی که دوز کافئین استفاده شده در مکمل، بیش از نیاز بدن باشد؛ فرد با عوارض مکمل بدنسازی دچار می شود که شامل افزایش ضربان قلب، بی خوابی، حالت تهوع، خواب آلودگی، اضطراب، بی قراری و …. است.

 شیوه کاهش مضرات مکمل ها بر بدن

بهترین شیوه کاهش عوارض جانبی مکمل های کافئین دار در بدن، این است که در ابتدا دوز کمتری از این نوع مکمل ها را مصرف کنید. سپس به آرامی میزان دوز مصرفی را افزایش دهید تا متوجه میزان نیاز بدن خود شوید.

مطالب مرتبط ⚡️ :  چرا پروتئین وی کف میکند ؟ آیا کف شیک خوب است یا بد

البته می توانید از همان ابتدا یک مکمل بدنسازی بدون کافئین انتخاب کنید. در غیر این صورت به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از بی خوابی، حداقل ۶ ساعت قبل از خواب، از مصرف مکمل کافئین دار خودداری کنید.

نگهداری بیشتر آب بدن در ماهیچه ها

فزایش جذب آب در ماهیچه های بدن، باعث کم آب شدن بدن می شود. این مشکل به دلیل وجود ماده ای به نام کراتین است که در تولید انواع مختلفی از مدل های مکمل کراتین بدنسازی به کار می رود.

کراتین یکی از محبوب ترین مکمل های ورزشی به حساب می آید که باعث افزایش توده عضلانی، قدرت و عملکرد ورزشی می شود. عوارض جانبی آن نیز بسیار خفیف است که علاوه بر افزایش حجم آب ذخیره شده در ماهیچه ها، شامل نفخ شکم، برخی مشکلات گوارشی؛ همچنین افزایش وزن بدن است که در حقیقت وزن آب ذخیره شده در ماهیچه ها است.

کاهش عوارض مکمل بدنسازی کراتین دار

کراتین جزء کم خطرترین و کم عارضه ترین مکمل های ورزشی است. ساده ترین شیوه کاهش عوارض خفیف آن نیز، نحوه مصرف کراتین به صورت صحیح و استفاده از دوزهای کمتری از این مکمل در طول روز است.

ایجاد اختلالات عصبی در فرد

از دیگر موادی که برای تولید اکثر مکمل های بدنسازی مورد استفاده قرار می گیرد، بتا آلانین است. بتا آلانین به نوعی اسید آمینه گفته می شود که اسیدیته ماهیچه های شما در زمان ورزش را کاهش می دهد. با این کار، از خسته شدن زود هنگام شما در حین تمرین جلوگیری می کند و باعث می شود تا مدت زمان بیشتری تمرین و ورزش کنید.

مصرف بتا آلانین با دوز ۴ تا ۶ گرم در روز، عملکرد ورزشی شما را افزایش می دهد؛ همچنین از خسته شدن شما در زمان انجام تمرینات ورزشی با شدت بالا، به مدت ۱ تا ۴ دقیقه جلوگیری می کند.

با این حال، بتا آلانین موجود در مکمل های بدنسازی می تواند باعث پارستزی یا خواب رفتن اندام های مختلف بدن و احساس سوزن سوزن شدن در دست و پا شود.

کاهش عوارض مکمل های حاوی بتا آلانین

درست است که عوارض جانبی ناشی از مصرف مکمل های بدنسازی دارای بتا آلانین تقریبا بی ضرر است. اما برای بسیاری از افراد آزار دهنده است.

برای کاهش عوارض چنین مکمل هایی در صورتی که مکمل بتا آلانین به صورت جداگانه مورد استفاده قرار می گیرد؛ باید میزان دوز مصرفی مکمل را از ۴ تا ۶ گرم در روز، به ۲ دوز ۲ تا ۳ گرمی تقسیم کرد. سپس به صورت جداگانه در طول روز مورد استفاده قرار دارد.

مطالب مرتبط ⚡️ :  بهترین برند مکمل بدنسازی در سال 1401 و 2022

علاوه بر این، می توانید از درمان های خانگی، ماساژ و … برای رفع گزگز و خواب رفتگی دست و پاهای خود استفاده کنید.

ایجاد اختلالات پوستی

 از دیگر عوارض مکمل بدنسازی می توان به ایجاد مشکلات پوستی نظیر ایجاد جوش، آکنه، برافروختگی و التهاب پوست و … اشاره کرد. مشکلات پوستی چون جوش و آکنه بیشتر در اثر مصرف مکمل هایی چون گینر و سایر مکمل های افزایش دهنده وزن ایجاد می شود. زیرا این نوع مکمل ها حاوی مقدار زیادی قند و چربی هستند و پوست افراد مستعد جوش نسبت به آن ها واکنش نشان می دهد.

در برخی مواقع نیز مصرف مکمل بدنسازی باعث التهاب، برافروختگی و ایجاد لک های قرمز رنگ بر روی پوست می شود. این امر در بیشتر مواقع به دلیل وجود ماده به نام نیاسین و برخی دیگر از ویتامین های گروه B در ترکیبات مکمل اتفاق می افتد.

نحوه کاهش عوارض پوستی مکمل های بدنسازی

نیاسین یا ویتامین B3 نقش بسیار مهمی در متابولیسم و تعادل انرژی در بدن ایفا می کند. با این حال مصرف دوز ۵۰۰ میلی گرم یا بیشتر از این ماده، باعث ایجاد التهابات پوستی، جوش و آکنه می شود. برای کاهش این عوارضبر روی پوست بهتر است کارهای زیر را انجام دهید:

  • شیوه و نحوه مصرف گینر یا دیگر مکمل های افزایش دهنده وزن را با مشورت پزشک یا مربی تغییر دهید.
  • مکملی را انتخاب کنید که فاقد نیاسین باشد یا دوز نیاسین استفاده شده در آن کمتر از ۵۰۰ میلی گرم باشد. 
  • ناسالم و چرب شدن کبد

یکی از شایع ترین عوارض مکمل های بدنسازی بر کبد می توانند چرب شدن کبد بر اثر استفاده از مکمل های بدنسازی حاوی چربی و قند بالا باشد. این مسئله در افرادی که به دنبال افزایش وزن با استفاده از مکمل های بدنسازی هستند، بیشتر دیده می شد. علاوه بر این افرادی که سابقه بیماری کبد دارد، بیشتر دچار مشکلات ناشی از عوارض مکمل ها بر کبد می شوند.

 کاهش عوارض کبدی مکمل بدنسازی

برای کاهش دادن عوارض مکمل بدنسازی بر کبد، بهترین راه مشورت با پزشک و متخصص، همچنین رعایت یک رژیم غذایی مناسب است.

۳/۵ - (۱ امتیاز)