بهترین مکمل دوندگان چیست ؟ مکمل مناسب دونده ها - بانی دارو
بهترین مکمل دوندگان به همراه روش های افزایش سرعت و اسقامت

آیا دوندگان سرعت یا استقامت باید از دارو های کمک ورزشی و خرید مکمل بدنسازی استفاده کنند؟ بله ، قطعا . استفاده از مکمل دوندگان بهترین گزینه برای افراد علاقه مند به این ورزش هوازی میباشد که سطح عملکرد این ورزشکاران را بیش از پیش تقویت خواهد کرد ، اما سوالی مطرح می شود آیا مکمل آمینو برای دوندگی مناسب است ؟ در ادامه با داروخانه آنلاین بانی دارو همراه باشید تا به بررسی نکات آموزشی که میتواند صفر تا صد عملکرد شما را جابجا کند بپدرازیم.

دوندگان حرفه ایی چه کسانی هستند؟

یکی از رشته های ورزشی که قدمت چند هزار ساله دارد ورزش دو میباشد.حتی در ادوار گذشته انسان هایی که قدرت بدنی بالا و بدنی ورزیده داشتند توانایی بیشتری در این رشته نشان می دادند.البته وقتی صحبت از این رشته ورزشی میکنیم بجز سرعت در دویدن استقامت و کم نیاوردن فرد است که او را پیروز مسابقات میکند.قدم زدن حتی با سرعت بالا با دویدن بسیار متفاوت است.بدن در حین دویدن  در حالتی قرار میگیرد که تا بحال تجربه نکرده علاوه پس خودتان را از قبل آماده کنید.

پیشنهاد میشود مقاله آموزشی بهترین برند مکمل بدنسازی بانی بلاگ را جهت آشنایی بیشتر با این محصولات ورزشی منتخب مطالعه فرماید.

مکمل مناسب دونده ها چیست

کسانی که مبتدی هستند از کهنه کارها حتما این جمله را شنیده اند که هنوز اول راهی! بله برای یک دونده رسیدن به مقصد نهایی الویت میباشد پس استقامت در دویدن بدون فشار حداکثری به بدن اهمیت بالایی دارد. مکمل کراتین بدنسازی مخصوصا کراتین مونوهیدرات مکمل دوندگان به حساب می آید که  تاثیرات مثبتی  روی بدن میگذارد ازجمله:

۱_افزایش حجم عضلات و قدرت فیزیکی آنها

۲_با کوتاه کردن زمان ریکاوری عضلات استقامت بدن در مقابل خستگی ها و کوفتگی ها را بالا میبرد.

۳_سطح کمی و کیفی تمرینات را بالا میبرد.

۴_به صورت غیرمستقیم اثر مثبت روی استقامت دونده داد.

البته بهتر است مقاله آموزشی فواید دوچرخه ثابت را نیز مطالعه کنید تا با تاثیرات این ورزش بی نظیر بر روی عضلات پاها به خوبی آشنا شوید.

تاثیر الکترولیت ها روی کارکرد دوندگان

در حین انجام حرکات ورزشی بدن عرق میکند،مخصوصا در ورزش دو که بدن در حال فعالیت بیشتری میباشد حجم بیشتری از آب بدن از طریق تعریق ازدست میرود.بهترین دوپینگ برای دویدن خوردن آب است.

مصرف الکترولیت ها با آبرسانی به عضلات عملکرد آنها را بالا برده و به تنظیم اعصاب هم کمک میکند.کم آبی شدید برای دوندگان مشکلاتی از جمله:

 1. خشک شدن زبان و مجاری تنفسی و درپی آن کند شدن عمل نفس
 2. سر درد پس از مسابقات یا حتی تمرینات ورزشی
 3. گرفتگی و درد عضلانی
 4. کم شدن استقامت ورزشکار
 5. مشکلات گوارشی و گاهی یبوست

چه راه هایی برای افزایش آبرسانی دوندگان وجود دارد؟

الکترولیت هایی که در بدن لازم و ضروری هستن سدیم ، پتاسیم ،منیزیم و فسفات و کلرید و کلسیم بی کربنات هستند.کمبود هرکدام از این عناصر در بدن عملکرد ورزشکار را پایین میاورد.با نوشیدن آب و نوشیدنی های مجاز ورزشی در طول دویدن و بعد و قبل آن به میزانی که بدن هر فرد نیازمند باشد از تشنگی جلوگیری کنید.در هنگام ورزش سدیم و پتاسیم کار تنظیم تعادل آب بدن را انجام میدهند و نوعی مکمل دوندگان نجات دهنده هستند.

افزایش حجم عضلات  دوندگان و ریکاوری آنها با آمینو اسیدها

بهترین مکمل برای دونده ها سرعت که بازدهی و ریکاوری آنها را بالا میبرد، مکمل BCAA که از آمینو اسیدهای شاخه دار لوسین،ایزولوسین و والین تشکیل شده که آمینو اسیدهای ضروری را برای ساختن پروتئین بدن میباشند.بافت عضلات بدن از پروتئین تشکیل شده و بعد از ورزش های استقامتی یا آسیب به بافت های بدن و کوفتگی ها ریکاوری ماهیچه ها اهمیت بالایی دارد.

با مصرف این مکمل در هر ساعتی از روز، درحین تمرین باعث بازسازی ماهیچه های بدن میشوید.بی سی ای ای به عنوان مکمل چربی سوز برای اکثر ورزشکاران مورد استفاده قرار میگیرد. شما میتوانید برای خرید مکمل BCAA به داروخانه انلاین بانی دارو مراجعه کنید.

نقش تغذیه در کنار مکمل برای دوندگان

اهمیت تغذیه در سلامت بدن بخصوص برای ورزشکاران که باید بدن را در بهترین حالت خود نگهدارند بسیار زیاد میباشد.در ورزش دو بخاطر حرکات زیاد بدن و تکان خوردن معده و سیستم گوارش تحت تاثیر قرار میگیرد.

مطالب مرتبط ⚡️ :  بهترین برند مکمل بدنسازی در سال 1401 و 2022

داشتن برنامه غذایی سرشار از پروتئین و آنتی اکسیدان ها مثل میوه و سبزیجات تازه را الویت قرار دهید.حتما ۲ تا ۳ ساعت قبل از تمرین یا مسابقه وعده غذایی را میل کنید تا دچار مشکلات گوارشی نشوید.

نقش کافئین در عملکرد دوندگان

نوشیدنی های حاوی کافئین یکی از پرطرفدار ترین نوشیدنی های جامعه هستند.زیرا علاوه بر بالا بردن سطح انرژی تمرکز فرد را بالا میبرد.کافئین کارایی زیادی برای ورزشکاران استقامتی دارد میتواند مکمل دوندگان باشد،همچنین برای کسانی که قصد کاهش وزن دارند سرعت چربی سوزی را بالا میبرد.

 1. ۶۰دقیقه زمان لازم میباشد که غلظت کافئین در خون بالا  برود.پس حتما یک تا دو ساعت قبل از تمرین استفاده کنید.
 2. کافئین ادرار آور است.باعث کاهش آب بدن و الکترولیت ها میشود.
 3. تحمل گرمای حاصل از فعالیت را کاهش میدهد.

اهمیت کربوهیدارت در رژیم غذایی دوندگان

ورزشکاران استقامتی برای فول کردن انرژی کربوهیدارت مصرف میکنند.غذاهای حاوی کربوهیدارت با قند پیچیده منابع خوبی برای تامین انرژی هستند.خوردن قند های ساده مثل شکلات و … قبل از تمرین یا مسابقه عملکرد شما را مختل میکند.دوندگان ماراتن و حتی مبتدی برای داشتن انرژی کافی باید از غلات و حبوبات که منبع غنی کربوهیدارت هستند حتما استفاده کنند.

پروتئین ضرورت اصلی برنامه مکمل دوندگان

پروتئین بهترین مکمل قدرتی برای دو سرعت میباشد.برای یک دونده موفق بودن ابتدا باید عضلات خود را تقویت کنید.داشتن یک برنامه بدنسازی و استفاده از مکمل های پروتئینی مانند مکمل پروتئین وی یا مکمل گینر که حاوی مقادیر بالای پروتئین و کربوهیدارت است بالاترین کمک کننده به ساخت عضلات است.علاوه بر مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین مثل گوشت و شیر و… مصرف مکمل ها را به اندازه و درست فراموش نکنید

نقش استراحت برای حرفه ای شدن دوندگان

اگر از یک دستگاه بی رویه و مداوم استفاده کنید قطعا به مرور کارایی خود را از دست میدهد.بدن انسان مخصوصا ورزشکارانی که از تمام توانایی بدن برای بهتر بودن و اول بودن استفاده میکنند،نیازمند استراحت کافی برای ریکاوری ماهیچه ها و دوری از استرس ها هستند.به نظر شما خواب مکمل دوندگان به حساب می آید؟ورزش دو که یک ورزش استقامتی میباشد انرژی زیادی از شما میکاهد،سعی کنید خواب کافی و روزهای استراحت را در برنامه ورزشی خود قرار دهید.

رژیم غذایی کسانی که ورزشکار دو ماراتن هستن

ورزشکاران دو ماراتن سرعت و استقامت بالایی دارند.در رژیم غذایی این افراد کربوهیدرات و پروتئین لازم دارند.۳ تا۴ ساعت قبل از شروع مسابقه غذا بخورید.اگر مسافتی که طی میکنید بیشتر از یک ساعت طول میکشد یه میان وعده کوچک کربوهیدارتی بهترین گزینه برای تامین انرژی میباشد.نوشیدنی های ورزشی میتواند شما را از ضعف و بی حالی نجات دهد.میتوانید با کمک مربی ورزشی یا یک پزشک تغذیه در کنار خودتان دوره های افت ورزشی را نبینید.

راه حل جلوگیری از تجزیه عضلات دوندگان

گلوتامین نوعی آمینو اسید در بدن است که در حین فعالیت های عادی بدن کمک کننده به ساخت عضلات میکند.دوندگی فعالیت فیزیکی شدیدی است که باعث میشود ذخایر این ماده بدن شما سریعتر مصرف شود.بدن باید آن را جبران کند درنتیجه عضلات را تجزیه می کند.

تحلیل عضلات عملکرد شما را کاهش میدهد.مکمل برای افزایش استقامت مثل مکمل گلوتامین باعث ریکاوری عضلات در ورزش های طاقت فرسا میشود.همچنین سیستم ایمنی بدن هم تقویت میشود.شما میتوانید قیمت گلوتامین را با یک سرچ راحت  در داروخانه آنلاین بانی دارو بدست آورید.

چربی را از رژیم غذایی دونده ها حذف نکنید

بهترین رژیم های تغذیه برنامه ایی میباشد که حاوی تمام مواد و ریزمغذی هاست.درست است که دوندگان رژیم های کم چربی را الویت قرار میدهند.اما برای جذب بسیاری از ویتامین ها بدن نیازمند چربی موجود در غذاهاست.همچنین چربی تامین کننده انرژی بدن نیز میباشد.

از چربی های مفید مثل امگا۳ که چربی موجود در ماهی است استفاده کنید.روغن زیتون و کره های گیاهی و حیوانی به اندازه کافی در رژیم غذایتان بگنجانید.مصرف روغن های صنعتی و مضر و غذاهای پرچرب به بدن مخصوصا کبد آسیب میرساند.خطر سکته قلبی را افزایش میدهد.

مطالب مرتبط ⚡️ :  مکمل بدنسازی خانگی با طرز تهیه ساده

البته مکمل های گین اپ نیز برای جبران پرتئین و چربی های از دست رفته هنگام دوندگی بیسار موثر هستند و بهتر است برای دریافت اطلاعات بیشتر مقاله گین آپ چیست را مطالعه کنید.

استخوان های فولادی دوندگان چگونه بوجود می آیند؟

در این رشته ورزشی استخوان ها در معرض آسیب جدی قرار دارند.مخصوصا استخوان ساق پا،پنجه و استخوان ران ها در معرض شکستگی های عمیق یا ریز استخوانی هستند.با مصرف مکمل دوندگان مانند کلسیم روزانه این نیاز را مرتفع کنید.قرص کلسیم میتواند قرص برای دویدن باشد اگر کلسیم مصرفی در رژیم غذایی کافی نباشد.

مواد غذایی حاوی کلسیم عبارتند از ؛

 1. لبنیات با چربی کم
 2. نوشیدنی های حاوی کلسیم
 3. سبزیجات با رنگ سبز تیره
 4. لوبیاها
 5. تخم مرغ

اکسیژن رسانی به بدن دوندگان با مصرف آهن

آهن موجود در گلبول های قرمز خون وظیفه اکسیژن رسانی به سلول های بدن را برعهده دارند.کمبود آهن در بدن موجب احساس ضعف و خستگی بخصوص در حین دویدن میشود.در حین دویدن تعداد نفس دم و بازدم و سرعت آن افزایش میابد .رسیدن به موقع اکسیژن به بافت عضلات در حین ورزش خیلی مهم است در نبود اکسیژن گرفتگی های شدید عضلانی پیش می آید.سیستم بدن زنان آهن بیشتری نسبت به آقایان نیاز دارد.زنان روزانه ۱۸ میلی گرم و آقایان ۸میلی گرم آهن نیاز دارند.

منابع غذایی حاوی آهن عبارتند از ؛

 1. گوشت کم چرب گاو
 2. سبزیجات سبزرنگ
 3. آجیل ها
 4. میگو

قبل از دویدن چه بخوریم؟

مهم است بدانیم که قبل از تمرین چه غذاها و مکمل دوندگان را مخصوص آنهاست بخوریم که در حین طی کردن مسافت فول انرژی باشیم و دچار رفلاکس معده نشویم و خللی در فعالیت ورزشیمان پیش نیاید.حتما زمان و مقدار مصرف غذای خود را نسبت به ساعت شروع دویدن و مسافت مسیر مقایسه کنید و بعد شروع به خوردن کنید.

گاهی حتی برای بهترین دوندگان هم مشکلات گوارشی بخاطر نداشتن رژیم غذایی نامناسب پیش می آید.موادی با کربوهیدارت بالا چربی کم،که حاوی فیبر و پروتئین باشند مناسب قبل از دویدن هستند.به عنوان مثال :

 1. نان شیرین+کره بادام زمینی
 2. نان سبوس دار+پنیر
 3. موز+نوشیدنی های ورزشی(انرژی بار)
 4. غلات همراه شیر
 5. بوقلمون+جو دوسر

آیا در حین دویدن هم نیاز به خوردن چیزی داریم؟

بعضی از دونده های مبتدی توجهی به تغذیه در حین دویدن ندارند و فقط تمرکز خود را به غذاهای قبل و بعد فعالیت جلب میکنند.باید بگوییم این عقیده تا زمانی درست است که مدت زمان کوتاه و مسافت کمی را قرار است طی کنید.قطعا در یک زمان کوتاه بدنتان دچار افت انرژی نمیشود.

اگر بیشتر از ۹۰ دقیقه دویدن شما طول بکشد بدن منابع گلیکوژن موجود در عضلات را مصرف کرده و نیازمند مصرف گلوکز  میشود.با مصرف نوشیدنی های ورزشی کربوهیدارت و آب از دست داده بدنتان را جبران میکنید.با یک تیر دو هدف را میزنید.همراه خود آبنبات و شکلات و مقداری آب داشته باشید.اگر احساس ضعف و گرسنگی کردید سریع انرژی خود را تامین کنید.

کلام آخر

با رعایت راه های ساده ای که برای شما بیان کردیم  با مصرف درست و به اندازه مکمل های مخصوص دوندگان و تغذیه مناسب قطعا به نتیجه شگفت انگیزی می رسید.این مقاله بینظیر بانی بلاگ توانایی استقامت شما را در این رشته ورزشی بالا می برد.ما سعی داریم که یار کمکی و مربی ورزشی و تغذیه ای شما در داروخانه آنلاین بانی دارو باشیم.شما میتوانید بهترین خودتان در هر رشته ورزشی باشید.از مقایسه کردن ها فاصله بگیرید و خودتان را آن طور که باید بهترین باشید بسازید.

امتیاز خود را ثبت کنید ⭐️