علت عدم جذب پروتئین در بدن - داروخانه بانی دارو
علت عدم جذب پروتئین در بدن ورزشکاران چیست ؟

اکثر ورزشکاران و البته افراد عادی جامعه ، برای تامین انرژِی مورد نیاز عضلات و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن خود نیاز به پروتئین دارند . که گاها بدنسازان به سراغ مصرف و خرید پروتئین وی برای جبران این کمبود می روند ! اما سوال اینجاست : که چرا بدن بعضی از افراد که مکمل بدنسازی وی و گوشت و مواد غذایی دارای املاح لازم را استفاده میکنند با مشکل عدم جذب پروتئین مواجه میشوند ؟ در ادامه این مطلب از داروخانه آنلاین بانی دارو به صورت خیلی ساده دلایل دفع پروتئین را برای شما ذکر کرده ایم . پس با ما همراه باشید .

پروتئین چیست ؟

یکی از مواد های لازم است که جزئی از بافت های تشکیل دهنده بدن است و انرژی بدن مخصوصا ماهیچه ها و عضلات را تامین میکند . وجود آن  سطح ایمنی بدن را بالا میبرد . به این دلیل که جسم  نمیتواند این ماده مغذی را ذخیره کند باید هر انسانی چه بالغ ؛ چه کودک ، به طور منظم و استاندارد پروتئین را از طریق منابع آن مانند گوشت ؛ ماهی ، تخم مرغ ، اجیل و . . . مصرف کند ؛ تا سلامتی و انرژی خود را تضمین کنند .

چرا بدن پروتئین جذب نمی کند

اگر جسم شما این ماده ضروری بدن را جذب نمی کند و  سطح پروتئین پایینی دارد ؛ دلایلی زیادی دارد که مهم ترین آن هارا برای شما توضیح خواهیم داد.

بدن شما قدرت جذب پروتئین را ندارد

اسم این مشکل که املاح به این مهمی در بدن جذب نمیشود سوء جذب نامیده میشود . دلایل و بیماری های زیادی باعث این عارضه میشوند ، مانند :

  1. بیماری سلیاک
  2. آسیب های رودوی
  3. بیماری کرون
  4. انواعی از جراحی های لاغری مانند پیکر تراشی ، کوچک کردن معده و . . .

رژیم غذایی با درصد پروتئین کم

اگر از برنامه غذایی که شامل این املاح مفید نیست ، مانند : سبزیجات زیاد ، غذاهای با گوشت کمتر یا بدون گوشت و . . استفاده کنید . پروتئین کافی به اعضا بدن شما نمیرسد و شما دچار بیماری کواشیورکور میشوید . برای رفع این مشکل باید از غذاهای پروتئین دار استفاده کنید .

آسیب کلیوی باعث دفع پروتئین میشود

یکی دیگر از دلایل ، اینکه چرا بدن پروتئین جذب نمیکند این است که  کلیه شما دچار آسیب شود و نتواند مواد مضر بدن را به درستی دفع کند و املاح مفید را برای خون باقی بگذارد. به همین دلیل  اگر این مشکل را داشته باشید کلیه شما بیش از اندازه استاندارد پروتئین و ماباقی مواد لازم را با کمک ادرار دفع میکند .

جذب نشدن پروتئین چه دلیلی دارد ؟ بانی دارو

علائم عدم جذب پروتئین کدامند ؟

 برای اینکه بفهمید آیا دچار این عارضه هستید یا نه . باید علائم ناشی از آن را بدانید .که ما در ادامه شما را با این موارد آشنا خواهیم کرد.

مطالب مرتبط ⚡️ :  عوارض مصرف کراتین بدنسازی چیست ؟

۱- بد اخلاقی و افزایش استرس یکی از نشانه های کمبود املاح

یکی از مواد های مغذی که باعث ترشح هورمون های لذت ( دوپامین ) در مغز میشود ، پروتئین است . این هورمون ها باعث احساس آرامش ، لذت و فکر های مثبت میشوند .که اگر به اندازه کافی املاح لازم در بدن موجود نباشد ،  هورمون دوپامین کمتر ترشح میشود و باعث افزایش استرس و بد اخلاقی میشود .

 2- افزایش چربی خون نشانه دیگری از کمبود املاح

اگر روزانه غذا و مواد خوراکی دارای چربی و کلسترول بالا مانند : انواع فست فود ها ، غذاهای سرخ کردنی و مواد خوراکی با مواد نگهدارنده بالا را بیشتر از مواد غذایی سالم  که دارای این ماده مفید هستند ،مانند : گوشت و لبنیات مصرف کنید ، سطح چربی خون شما بالا میرود و ممکن است دچار عارضه عدم جذب پروئتین شوید   . برای جلوگیری از این مشکل باید با مشاور تغذیه صحبت کنید تا برای شما برنامه غذایی با درصد املاح مفید بالا تجویز کند .

۳- یکی دیگر از علائم کمبود پروتئین در بدن  : افزایش بی حالی

امروزه اکثر افراد که دارای ضعف جسمانی هستند و همچنین افراد ورزشکار، از درشت مولکول های لازم بدن استفاده میکنند تا انرژی بدن خود را تامین کنند . اما اگر بدن شما به اندازه کافی این املاح مفید را جذب نکند شما دچار بی حالی میشوید و گاهی با انجام فعالیت های مختلف بدن شما ضعف میرود . که برای مقابله با این عارضه میتوانید از غذاهای مفید ، مکمل گینر و مکمل های غذایی استفاده کنید .

۴- خواب نامنظم

برای اینکه خواب منظم و راحتی داشته باشید باید همه املاح لازم بدن به اندازه کافی جذب بدن شود ، که تاثیر گذار ترین این ها برای داشتن خواب مفید آمینوسید ها هستند . اگر با کمبود و عدم جذب آن مواجه باشید خواب و استراحت راحتی ندارید .

۵- افزایش وزن یکی از علائم عدم جذب آمینواسید

بسیاری از افراد از رژیم پروتئین برای لاغری استفاده میکنند ، به این دلیل که این ماده مفید بیشتر از چربی و کلسترول و . . احساس سیری ایجاد میکند . اما اگر مقدار این ماده در بدن کاهش یابد و یا اینکه جذب نشود بدن شما مقدار بالایی غذا و کالری طلب میکند و همین باعث افزایش وزن و چاقی میشود .

۶- کاهش سطح ایمنی بدن یکی  دیگر از علائم کمبود پروتئین

 عدم جذب پروتئین  باعث میشود که سلامتی بدن به خطر بی افتد و سطح ایمنی پایین بیایید . که ممکن است همین مورد زمینه ای برای مبتلا شدن به انواع عفونت ها ، قارچ ها و بیماری ها باشد . برای رفع این مشکل و جلوگیری از آن میتوانید از خوراکی های حاوی املاح مفید و همچنین شربت های تقویت کننده سیستم ایمنی مانند ایموناس استفاده کنید .

مطالب مرتبط ⚡️ :  بهترین مکمل برای بوکس کدام است؟

چرا ادرار پروتئین دفع میکند ؟

همانطور در ابتدا برای شما به این مورد اشاره کردیم اگر املاح لازم بدن از طریق ادرار بیشتر از سطح استاندارد بدن دفع شود نشانه مشکلات کلیوی است .گاهی مواردی مانند استرس ،تب بالا ، فشار خون و . . باعث آسیب به کلیه میشوند و همین مورد باعث دفع پروتئین از ادرار میشود . که جای نگرانی ندارد و موقتی است و زود رفع میشود . اما اگر مشکلات کلیوی جدی مانند مسمویت کلیه ها داشتید حتما باید به دکتر مراجعه کنید .

امتیاز خود را ثبت کنید ⭐️